Kevin Benavides nyerte a Dakart

Egyéb motorsport
2021.01.15. 21:29
Kettős győzelmet aratott a Honda a Dakaron, Kevin Benavides pedig az első dél-amerikai versenyző, aki megnyerte a motoros kategóriát. Ám az ünneplést gyász árnyékolta be.

Ma rendezték a Dakar utolsó, Janbóból Dzsiddába tartó szakaszát, mely során 447 km-t tettek meg, ebből 200 volt a mért szakasz. Egyedül az összetett második helyén álló KTM-es brit Sam Sunderlandnek volt esélye, hogy megakadályozza a Honda címvédését, mivel csak négy percre volt lemaradva az összetett éllovas argentín Kevin Benavidestől. Ám végül nem így történt: a mai szakaszon csak 11. helyen végzett, ezáltal még az összetett második helyről is lecsúszott. A szakaszt a Honda gyári versenyzője, a tavalyi győztes amerikai Ricky Brabec nyerte meg, jó két perccel megelőzve a csapattárs Benavidest - akinek azonban a második hely is elegendő volt ahhoz, hogy megőrizze az összetettbeli előnyét, és életében először megnyerje a sivatagi viadalt! Ezzel ő lett az első dél-amerikai, egyben a harmadik nem-európai versenyző, aki megnyeri a motoros kategóriát (a két másik az ausztrál Price és az amerikai Brabec), a Honda pedig 1987 után aratott ismét kettős győzelmet - akkor Cyril Neveu és Edi Orioli végeztek az első két helyen az aranyszárnyas márkával.
A KTM-nek a bronzérem jutott, Sam Sunderland 16 perc lemaradással végzett a dobogó harmadik fokán. Negyedik helyen szintén egy gyári KTM végzett, az ausztrál Daniel Sanders személyében - aki ezáltal a legjobb újonc lett idén. Ötödik helyen végzett a legjobb privát versenyző, az amerikai Skyler Howes, aki a Bas Dakar csapat KTM-jén versenyzett. Megsüvegelendő a spanyol Lorenzo Santolino teljesítménye is, aki hatodik helyre hozta be a Shercót, Pablo Quintanilla pedig hetedikként végzett a Husqvarnával. A portugál Joaquim Rodrigues - aki a tavaly elhunyt Paulo Goncalves sógora - 11. lett a Hero-val, a mezőny egyetlen GasGas-án ülve a spanyol Laia Sanz a 17. lett, aki ezzel első lett a hölgyek mezőnyében. A gyári Yamaha csapat viszont csúnyán leszerepelt: végül egyetlen motorosuk sem ért el Dzsiddába, ugyanis a francia Adrien van Beveren alatt az utolsó nap adta meg magát a motor... vagyis a hangvillás márka mind az öt gyári versenyzője műszaki hiba miatt kényszerült idő előtt búcsúzni!

Az utolsó szakasz angol nyelvű összefoglalója

Bár reménykedhettünk, hogy az idei Dakar haláleset nélkül fog lezajlani, ám sajnos nem így történt: az 52 éves francia motoros, Pierre Cherpin még a hetedik szakaszon bukott, ami után a szakakai kórházban meg kellett műteni. Mesterséges kómába helyezték, majd helikopterrel egy dzsiddai kórházba szállították, ahonnan repülővel vitték volna Lille-be. Ám már nem kezelhették Franciaországban: az orvosi repülőgép fedélzetén elhunyt. Cherpinnek ez volt a negyedik Dakarja, az Original by Motul kategóriában indult. Ez volt a negyedik Dakarja, korábban 2009-ben, 2012-ben és 2015-ben indult. "Amatőr vagyok, nem nyerni akarok, hanem olyan tájakat felfedezni, amikre másképpen nem lenne lehetőségem. Itt minden izgalmas: motorozni, megélni a szenvedélyt, megismerni önmagadat." - nyilatkozta az idei Dakar rajtja előtt.

Pierre Cherpin 1968 - 2021

A magyarokról:
Mindkét magyar teljesítette a Dakart - Gyenes Emánuel a 22., Saghmeister Gábor az 53. lett a mai szakaszon. Az összetettben a 23., valamint a 60. helyen zártak az összesen 63 célbaérkezőből. A szervízcsapat nélküliek versenyében, vagyis az Original by Motul kategóriában Mani nem tudta megvédeni a címét, második lett a litván Arunas Gelazninkas mögött, Saghmeister Gábor pedig a 18. lett ebben az értékelésben. A szabadkai motoros (akinek ez volt a tizedik célbaérése a Dakaron) elmondta, hogy a tíz teljesítésére, valamint az 50 éves korára való tekintettel ez volt az utolsó Dakarja motorosként - bár nem zárja ki, hogy más géposztályban később visszatérjen.
A P1Race csapata ezúton is gratulál mindkét magyar motorosnak a nagyszerű teljesítményhez!