Phillip Island 2013 számokban

2013.10.17. 16:21
Tudtad, hogy a kalendáriumba idén bekerülő austini pályán kívül csak Phillip Island mondhatja el magáról, hogy sem Jorge Lorenzo, sem Dani Pedrosa nem nyert rajta futamot a legnagyobb géposztályban? Ilyen és ehhez hasonló statisztikákat gyűjtött össze a motogp.com oldal az Ausztrál Nagydíj előtt, ezekből szemezgettünk most mi is.

5 – Phillip Island egyike azon öt pályának, amelyen Jorge Lorenzo még nem tudott futamot nyerni a MotoGP-ben. A címvédő yamahás a Sachsenringen, Aragónban, Sepangban és Austinban áll még futamgyőzelem nélkül. Ráadásul az ausztrál versenypályán még Dani Pedrosa sem tudott diadalmaskodni a királykategóriában, s a repsolos számára is csak öt helyszín trófeája hiányzik a gyűjteményéből: Phillip Island mellett Katarban, Austinban, Assenben és Silverstone-ban áll még első hely nélkül a vb-tabella jelenlegi harmadik helyezettje. Látható tehát az is, hogy a hétvégi futamnak otthont adó aszfaltcsík mellett mindössze a naptárba idén bekerülő texasi helyszín „büszkélkedhet” azzal, hogy egyik spanyol sem tudott a dobogó legmagasabb fokára állni ott.

8 – Marc Marquez Sepangban idén már nyolcadszorra indulhat a pole pozícióból. A MotoGP kategóriában (azaz 2002 óta) mindössze ketten tudtak ennél több rajtelsőséget szerezni egy szezonon belül: Valentino Rossi (kilencet 2003-ban) és Casey Stoner (kilencet 2008-ban és tizenkettőt 2011-ben).

11 – Az ausztrál verseny napján lesz 11 éve, hogy Jeremy McWilliams pole pozíciót szerzett a MotoGP-ben a Team KR Proton színeiben Phillip Islanden. Ez volt az utolsó rajtelsőséget a legnagyobb géposztályban, amelyet kétütemű géppel szereztek, s egyúttal ez volt az első alkalom, hogy a Bridgestone-gumival ellátott motor első rajtkockába kvalifikálta magát.
Phillip Islanden egyelőre a tavalyi világbajnokság első két helyezettje egyaránt győzelem nélkül

17 – Ugyancsak vasárnap lesz az évfordulója, méghozzá a tizenhetedik annak, hogy Loris Capirossi először nyert az 500 köbcentis kategóriában az 1996-os Ausztrál Nagydíjon Eastern Creekben. A győzelemért Mick Doohan és Alex Criville csatázott, ám a csapattársak emlékezetes módon összeütköztek az utolsó körben, így hullott az elsőség az olasz ölébe.

18 – A legutóbbi 18 Moto3-as viadalt a KTM nyerte, s ha ez Phillip Islanden sem lesz másképp, az osztrák gyár beállítja a Honda rekordját, akik 19 futamot tudtak zsinórban megnyerni az 1990/1991-es szezonokban a 125-ös géposztályban.

22 – Zulfahmi Khairuddin a verseny napján ünnepli 22. születésnapját.

25 – Dani Pedrosa a Maláj Nagydíjon 25. királykategóriás győzelmét aratta. Ugyanennyi futamelsőséget gyűjtött be pályafutása során Kevin Schwantz, az 1993-as év 500 köbcentis világbajnoka.
Pedrosa sepangi elsőségével utolérte Kevin Schwantzot királykategóriás győzelmek tekintetében

30 – Dominique Aegerter pontszerző sorozata Sepangban sem ért véget: zsinórban 30. alkalommal gyűjtött be legalább egy egységet a Moto2-es pilóta. Legutóbb ez a tavalyi katari idénynyitón nem sikerült neki. A gyorsasági motoros világbajnokság története során mindössze két motoros tudott ennél hosszabb szériát produkálni: Luca Cadalora vezet 34-nel, ám Andrea Dovizioso 31-es sorozatát akár már most hétvégén is beérheti a svájci.

31 – Damian Cudlin a kvalifikáció napján, azaz szombaton tölti be 31. életévét.

33 – Már csak 33 pontot kell szereznie Marc Marqueznek a hátralévő három forduló során, hogy ő legyen a MotoGP idei világbajnoka. Ha ennyi egységet bezsebel az újonc, akkor még abban az esetben is az ő fejére kerül a korona, ha fő üldözője, Jorge Lorenzo mindhárom viadalt megnyeri.

300 – Marc Marquez malajziai második helye a Honda 300. királykategóriás dobogóját jelentette.